Çocuklar İçin Kodlama: Kodlama Öğreten Ücretsiz İnternet Siteleri

Teknolojinin artık hayatımızda büyük bir yer kapladığını söylemek mümkün. Yadsıyamayacağımız bir gerçek bu. Hal böyleyken, temel bilgisayar programlamasının öğrenilmesi sadece iyi bir fikir değildir, yetişkinler ve çocuklar için önemli bir beceridir. Kodlama çocukların tasarım, mantık ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Aynı zamanda da çocukların yaratıcılıklarını benzersiz ve kendilerine özgün bir şekilde ifade etme olanağını önemli ölçüde sağlıyor. Çocukların kodlama öğrenmelerine yardımcı olacak bir dizi ücretsiz web sitesini sizler için derledik.

Code.Org

Kodlama dünyasına adım atmayı düşünen çocuklar için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Sitede paylaşılan çok sayıda çevrimiçi kaynağa ve uygulamaya kolayca erişmek mümkün.

Codeacademy

Kullanıcı dostu olan ve interaktif web sitesi olma özelliğini taşıyan Codeacademy çocuklara temel kod bilgilerini öğretirken, eğlenceyi ve oyunu da unutmuyor. Site, basit kodları oyunlaştırarak sunuyor.

Khan Academy

Zengin ve zorlu matematik oyunlarıyla bilinen Khan Academy, çocuklara grafikler, animasyonlar, etkileşimli görseller hazırlamak için gerekli olan temel programlama öğretileri sunuyor.

Scratch

8 ile 16 yaş grubu arasındaki çocukları hedefleyen, kullanımı kolay programlama dili, çocukların hayal edebilecekleri neredeyse her şeyi oluşturmalarını sağlıyor. Scratch’in farkı ise hiçbir kod satırının olmayışı. İnternet sitesi, sanal Lego’lara benzeyen Scratch bloklarını düzenleme ve birleştirme olanağı sunuyor.

Kodu

Türkçe dilinde eğitim veren Kodu platformu, Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve videolarla eğitim sağlamaktadır. Sanal sınıflar ve kütüphane ile sanal bir okulu andıran bu platformda, program yazmaya da fırsat tanıyan bir ortam yer alıyor. Kolay ve eğlenceli bir ortam sunan Kodu ile çocuklar kendi programlarını da tasarlayabiliyor.

Kaynak: https://mommypoppins.com/coding-kids-free-websites-teach-learn-programming

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz