Çocuklara Üniversitede Bilim Eğitimi-DÜŞLERLE BİLİM PROJESİ

Bu projenin amacı, okul öncesi (5-6 yaş) ile ilkokul (7-8 yaş)  bilişsel hazırbulunuşluklarını dikkate alarak hava, su, toprak, canlılar ve elektro-manyetik alan konularına yönelik hazırlanan çeşitli etkinlikler aracılığıyla çocukların bilimsel ve yaratıcı düşünme becerilerine katkı sağlamaktır.

Yaşamın ilk yılları bilginin özümlendiği ve yeni öğrenmelerin gerçekleştiği dönemi kapsamı açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle okul öncesi dönemi ve ilkokulun ilk yılları çocukların yeni bilişsel şemalar oluşturduğu, yaratıcı düşünme becerilerini edindiği ve aktif merak duygularının geliştiği en yoğun dönemdir. Bu dönemde çocuklara verilecek eğitimin bilgi odaklı olmaktan ziyade çocukların gelişimlerini destekleyici, merak uyandırıcı, aktif katılımını ve yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini kolaylaştırıcı şekilde çocuğu merkeze alan bir yaklaşımla planlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda bu projede çocukların aktif rol almalarını sağlayan sanat, oyun, drama, gezi, gözlem, grup çalışmaları ve deney etkinliklerine yer verilmiştir.

Bilim, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) 160 çocuk için renkleniyor. Anaokulu ve ilkokul öğrencileri için gerçekleştirilen “Düşlerle Bilim” projesiyle çocuklar, yaratıcı düşünme, problem çözme becerilerini geliştiriyor. İzmir’den 80 okul öncesi ile 80 ilkokul öğrencisi, uzman eğitmen kadrosu öncülüğünde hem yaz tatillerini değerlendiriyor hem de bilim ve sanatla yoğruluyor.

Öğretim Görevlisi Oral, eğitimlerin üniversite bünyesinde çocuklar için oluşturulan sınıflarda yapıldığını belirterek, “Bu proje; erken çocukluk dönemindeki bireylerin bilimle tanışmasını, yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerinden yararlanarak bilimsel düşünme süreçlerine katkı sağlamayı amaçlıyor. Çocukların bilime karşı farkındalıklarının gelişmesini hedefliyoruz. Yaptığımız etkinliklerle çocukların yaratıcı düşüncelerinin, sorgulama yetilerini ve merak duygularının geliştiğini görebiliyoruz. Bilim, çocukta bu becerilerin desteklenmesi için çok önemli bir araçtır. Bu nedenle projemizde bilim ile yaratıcılığı geliştiren etkinlikler bütünleştirilerek bir eğitim programı yapıyoruz” dedi.

BU PROJEYİ DESTEKLEYENLER;

İZELMAN A.Ş ANAOKULLARI
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ
TÜBİTAK
KARŞIYAKA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin; http://duslerlebilim.ieu.edu.tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz