Çocuklarınız İçin Tavsiye Kutu Oyunları

Çocukların oyuna ve eğlenmeye olan ilgisi hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Fakat çocuklar evdeyken, genellikle zamanlarının büyük bir kısmını televizyon ya da bilgisayar başında geçirmektedir. Buna engel olmak amaçlı çeşitli kutu oyunları edinilebilir.  Bu kutu oyunları ile çocuklar hem ilgilerini başka yöne çevirecek hem de eğlenerek oynayacaklardır. Bu kutu oyunları aile ve çocuk arasındaki bağları kuvvetlendirmek için çok güzel bir fırsat. Beraber bolca vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Bu yazıda çocukların oynayabileceği çeşitli kutu oyunundan bahsetmek istiyorum.

1-MANGALA

Mangala oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine kuyusu bulunmaktadır.

Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır. Rakipler 48 taşı her bir küçük kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtır. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yanyana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibin bölgesidir. Oyuncular kendi kuyularında en fazla taşı biriktirmeye çalışır. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu o seti kazanmış olur.

2-UNO

4 renk kart grubu mevcuttur. Oyunculara kartlar dağıtılır ve sırayla yere kart atılır. Aynı renk, sembol ya da sayı olmak zorundadır. Oyuncu atlama, oyunu ters çevirme, renk değiştirme, +4, +2 kart çekme kartları vardır. Elinde olmayan yerden kart çeker. Kartlarını ilk bitiren oyunu kazanır ve diğer oyuncuların ellerindeki kartların değerleri toplanarak puan olarak yazılır.

3-ALIŞVERİŞ LİSTESİ

Herkesin kendi sepeti vardır. Sepetlerin yanında bazı yiyecek resimleri vardır. Ortaya kartları dizip hafıza kartı mantığında açarak kendi sepetimizdeki ürünleri bulmaya çalışıyoruz.Tombala oyununa benzetilebilir. Bir poşete tüm resimler konulur ve sırayla bir resim seçilir. Kimin sepetinde o ürün varsa o kartı alır.

4-PICTUREKA

Pictureka çocuklar için epey eğlenceli bir oyundur. Çoklu resimler içinde arama yapıp boyama yaparlar. Resimleri bulmaya çalışırlar. Dikkat oyunu için oldukça kullanışlı ve eğlenceli bir oyundur.

5-UÇAN BALON OYUNU

Çok eğlenceli bir oyundur. Bir çark vardır ve çarkın üzerinde sayılar vardır. Her çocuk sırası ile çarkı çevirir. Durduğu sayı kadar balonu pompalar. Balon kimde patlarsa o elenir. Kimde patlayacak telaşı epey heyecanlı.

6-REVERSI

Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur.

Oyunun kuralları oldukça basit olmasına rağmen oynarken fazla uğraş gerektiriyor. Oyunda kazanmak için yapılması gereken en önemli hamle köşelere taşlarınızı yerleştirmektir.

Ne kadar çok köşeniz varsa kazanma şansınız o kadar yükselir. Ancak bu dört köşeyi alan oyunu mutlaka kazanır anlamına gelmez. Usta bir oyuncu köşeleri almadan da oyunu kazanabilir. Köşeye taş yerleştirmek için ilk hamleden itibaren hazırlık hamlelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Hazırlık hamleleri her oyuncu için farklı tekniklerle yapılsa da genel olarak ortadaki 16 kareyi taşırmadan taş yerleştirmeye başlanır. Bu karelere taş yerleştirdikten sonra köşeleri rakibe vermemek için yapılması gereken en önemli şey köşe karelerin komşu karelerine mümkün olduğu kadar taş koymamaktır. Köşe karelerin komşu karelerinin dışındaki karelere taş koyarak oyun devam ettirilir.

Zekayı geliştiren bir oyundur. Oldukça eğlenceli bir oyundur. Oyunda amaç rakibin taşlarını bitirmektir. Oyuna taş rengini seçerek başlanır en çok taşı olan kazanır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz