Çocuklarla Beraber Yapabileceğiniz Kolay Fen Deneyleri

Çocuklar en iyi yaparak yaşayarak öğrenir. Gözlem yapmak bir çocuk için hem çok heyecanlı hem de keyif verici bir aktivitedir. Çocuklar bu sayede çevresinde yaşadığı doğa olaylarına karşı daha duyarlı olur. Çocuklarınızla basit fen deneyleri yaparak doğadaki olayları eğlenceli, bir şekilde öğretebilirsiniz.

Zaten bir çocuk doğuştan meraklıdır. Her zaman öğrenmeye,keşfetmeye açtır. Farklı şeyler çocuklar için de her zaman dikkat çekicidir. İlgi uyandırır. Çocuklar yaptıkları deneyleri ve deneyden elde ettikleri bilgileri unutmayacak, her zaman hatırlayacakları eğlenceli tecrübeleri olarak kalacaktır.

Örneğin okulda çocuklara verilen,öğretilmeye çalışılan bir konu imkanlar elveriyorsa bir deney ile desteklenirse, o konu çocuklar için daha kalıcı olacaktır. Konuyu da daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Bu yazıda çocuklarla beraber yapabileceğiniz basit fen deneyleri örneklerinden bahsetmek istiyorum.

RENKLİ LAHANALAR

MALZEMELER

İçi su dolu 4 bardak

gıda boyası

birkaç tane lahana yaprağı

YAPILIŞI

Her bardak suyun içine farklı renkte gıda boyası ekleyin. Sonra her bir bardağın içine tek bir lahana yaprağı yerleştirin. Bir gece boyunca içinde bırakın. Sabah olduğunda yapraklar renklerini değiştirmiş olacaklar.

Bitkiler suyu emdiği için yaprakları da suyun rengini emer. Bu olaya kılcal etki denir. Bu durumda su, bitkinin en küçük damarlarının içinde kadar girer. Bu; çiçeklerde, çimende, hatta ağaçlarda bir gerçekleşir.

SÜT VE DETERJAN DENEYİ

Malzemeler

Süt

Gıda Boyaları

Sıvı Deterjan

Kürdan

YAPILIŞI

İlk olarak, bir miktar sütü tabağın içine dökün ve çeşitli renklerde gıda boyaları damlatın.Bir sonraki adımda kulak çubuğu kullanabilir veya deterjanı sütün içerisine damlatabilirsiniz. Kulak çubuğunu kullanmak için, kulak çubuğunun ucunu bulaşık deterjanına batırın ve daha sonra sütün içine gıda boyasını eklediğiniz bir yere batırın. Bulaşık deterjanı sütün içerisinde bulunan yağları uzaklaştırmaya çalışacaktır. Bu sırada, sütün içerisindeki gıda boyası da yağlarla birlikte dağılacaktır.

Çocuğunuza ellerini yağlıyken neden sadece su ile yıkadığında temizlenmediğini ve sabunla yıkarsa yağların nasıl temizleneceğini bu deneyden yararlanarak açıklayabilirsiniz. Böylece, çocuğunuza ellerini sabunlamanın önemini açıklayabilir ve bir sonraki el yıkama sırasında çocuğunuzun nasıl daha bilinçli ve dikkatli davrandığını görebilirsiniz.

Kristalize Şeker

 

MALZEMELER

2 bardak su

5 bardak şeker

küçük tahtadan kebap şişleri

biraz kalın kağıt

birkaç temiz bardak ya da kavanoz

bir sos tavası

gıda boyası

YAPILIŞI

Çeyrek bardak suyun içine birkaç yemek kaşığı şeker ekleyerek biraz şeker şurubu yapın. Bir parça kağıdın üzerine biraz şeker serpin. Şişleri karışımın içine batırın. Şeker parçaları üzerlerine yapışacak şekilde şişleri karıştırın. Sonra bunları kağıdın üzerine yatırın.

Kuruması için şişleri gece boyunca öyle bırakın. Sabah sıcak bir sos tavasında beş bardak şekeri iki bardak suyun içinde eritin. Oluşan şurubu 15 dakikalığına soğumaya bırakın. Ama çok uzun bekletmeyin çünkü aksi takdirde kristaller oluşmaz. Sonra bunu boş kavanozlara boşaltın ve farklı renklerde gıda boyası ekleyin. Artık hazır olan şişleri kavanozların içine yerleştirin. Ama kavanozun ne duvarlarına ne de dibine değmediğinden emin olun. Bunu sağlamak için mandal kullanın. Bekleyin ve ne olacağını gözlemleyin!

Kutupta yaşayan hayvanlar neden üşümezler?

MALZEMELER

Margarin

Buzlu su içeren bir kap

Lateks eldiven

YAPILIŞI

İlk olarak çocuğunuzun elini eldiven giymeden buzlu suya sokmasını söyleyin. Birkaç saniye sonra elleri üşümeye başlayacaktır. Daha sonra eldiven giydirip (yağın kolay çıkması için) margarini eline iyice yayın. Tekrar buzlu suya elini soktuğunda elleri üşümeyecektir. Kutuptaki hayvanlarda bulunan yağ tabakası sayesinde üşümediklerini bu şekilde açıklayabilirsiniz.

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. Mergaba deneyleriniz cok isime yarado ofretmenim odev vermisti bende birdan bakarak yaptim hem kolay hem eglenceli oldu size cok tesekkur ederim ben aliasker atam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz