Çocuklara Deprem Nasıl Anlatılmalı?

 

Son yıllarda gündemimizde en çok yer edinen konu deprem..

Deprem yetişkinler kadar çocuklar üzerinde de olumsuz bir etkiye neden olmakta ve onların çocuk olduğunu düşünerek anlamayacağını varsaymak doğru olmayan bir tutumdur. Çocukları depreme hazırlamak gerekir. Tabii bunun içinde önce büyükler,ebeveynler kendilerini çok iyi hazırlamaları gerekir. Çocuklara kendinden emin konuşmalar her zaman daha iyi gelir.

Çocuğunuzu depreme hazırlamak için yapmanız gereken ilk iş; depremin ne olduğunu,onu korkutmadan sakin bir tavırla anlatmaktır. Çocuğun benimsemesine ve onun da konu ile ilgili geri dönüşler sağlamasına fırsat verilmelidir. Bu süreci kısa sürede halletmeliyim diye düşünmemelisiniz. Deprem bilinci değişmeden hayat boyu devam edeceği için bu süreci yayabilirsiniz.

Çocuğunuza Rol Model Olun

Öncelikle sizler kendi duygu durumlarınızı düzenlemelisiniz. Çocuklar sizin tedirgin hareketlerinizden etkilenir. Duygu durumlarınızı genellikle hissederler. Bu sebeple özellikle çocukların yanında, yanınızdaki kişilerle ”ne de olsa anlamaz” diye düşünerek olumsuz içerikli konuşmalar yapmayın. Siz deprem bilincinizi ne kadar iyi düzeyde geliştirirseniz,çocuğunuz da deprem bilincini o kadar iyi geliştirecektir.

Basit Bir Dille Anlatın

Çocuğunuzun depremi anlayabilecek olgunlukta olması çok önemlidir.Çocuğa basit bir dil kullanarak;yeryüzünde meydana gelen sarsıntıların doğal bir oluşum olduğunu ve biz güvende olursak bize zarar veremeyeceğini söylenmelidir. Doğal olarak çocuklar güvende olup olmadıklarını anlayamayacaklardır. Fakat çocuklar özellikle kaygı hissettirmeyen konuşmalarda ebeveynlerinin söylediklerine her zaman güvenirler. Bu sebeple çocuklara okullarının ve evlerinin incelendiğinin ve sağlamlığının onaylandığından bahsedilmelidir. Gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızdan da bahsetmek onları epey rahatlatacaktır.

Oyuncakları Kullanın

Çocuklar depremi somutlaştıramayabilirler. Bu sebeple onların en sevdiği ve en çok dikkatlerini çeken materyaller olan oyuncaklarla deprem bilincini verebiliriz. Böylelikle çocuklar depremi daha somut bir şekilde anlayacaktır. Oyuncak sayesinde de dikkatini daha çok verecek,kötü duygular hissetmesine engel olacaktır. Tabii çocuklara oyuncakları ile anlatırken kelimelerimize çok dikkat etmeliyiz. Deprem anını oyunlaştırarak anlatmalıyız.

Fazla Detay Verilmemeli

Çocuklara deprem, olabildiğince onların anlayabileceği düzeyde anlatılmalıdır. Çocukların anlamayacağı şekilde konuşmak ve onların henüz bilmediği terimler kullanmak onları tedirgin edecektir. Deprem konusunda bütün çocuklar bilinçlendirilmeli. Kaygıları olan bütün çocuklarla konuşulmalı. Fakat çocuğun tedirgin olmadığını düşünüyorsanız konuyu sürekli gündeme getirmeye lüzum olmayacaktır.

Kendi Duygularınızı Da Paylaşın

Her ne olursa olsun çocuğa yalan söylememek ve olan durumu hafifletmemek önemlidir. Olayları hafifletme veya gizleme çabası çocuğu tedirgin edecek ve size olan güvenini kıracaktır. Samimiyetinizden şüphe duymasına neden olacaktır. Az gerçekçi ve öz bilgi vermek yeterli olacaktır.Kendi duygularınızı çocuklarla paylaşabilirsiniz. ‘Böyle bir durum yaşandığı için, böyle bir olay olduğu için ben de şaşırdım’ gibi. Böylece çocuk kaygının, korkunun, üzüntünün normal ve ifade edilebilir duygular olduğunu anlayacaktır.

Deprem Çantanızı Birlikte Hazırlayın

İhtiyacınız olan malzemeleri çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Özellikle çocuğunuzun da kendine ait eşyasının olması onu rahatlatacaktır. Depremde eviniz bir hasar almasa da dışarıda kalmanızın gerekebileceğinden bahsedin.

Deprem Anında Yapmaları Gerekenleri Sırasıyla Anlatın

Çocuğa deprem anını oyunlaştırarak bir drama şeklinde uygulayıp gösterebilirsiniz. Tüm aile fertlerinin de katılması önemli olacaktır.

  • Güvenli bir yere geçerek diz üstüne çökün
  • Başınızı ve ensenizi korumanız gerektiğini gösterin
  • Sağlam bir yere tutunarak sarsıntı bitene kadar bu yerden ayrılmamaları gerektiğini vurgulayın
  • Balkona çıkmanın ve merdivenlere koşmanın yanlış davranışlar olduğunu söyleyin
  • Heyecanlanmalarının normal olduğundan bahsedin.
  • Deprem sonrasında elektrik kesintileri yaşanabileceğinden asansörün değil, merdivenlerin kullanılması gerektiği konusunda uyarın
  • Çocuğunuza depremin dışarıdayken de olabileceğinden bahsedin. Bu durumda da binalara yaklaşmaması gerektiğine ve başını koruması gerektiğine vurgu yapın.

Medya Kullanımına Dikkat Edin

Çocuklar sizi anlamaya ve depremin ne olduğunu iyice öğrenmeye başlayacaktır. Fakat her şey oturmuşken ve çocukların kaygıları azalmışken sosyal medya onları olumsuz etkileyebilir. Çocukları televizyon haberlerinden ve internet ile ulaşabileceği mecralardan uzak tutmanız önemlidir. Görüntüler çocukların kaygılarını artıracak ve onların tedirginliklerini tetikleyecektir. Bu durumlarda çocuklarda farklı reaksiyonlar da ortaya çıkabilir.

Deprem bilgisini zamana yayarak vermeniz çocuğunuzu gözlemlemeniz için de önemli bir fırsat. Çocuğunuzla bol bol aktivite yaparak,oyun oynayarak onları hem daha kolay gözlemleyebilir,hem de çocuğunuzun korkularının dinmesini sağlayabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Merhaba kardeşim geçenlerde de bende aynı konuya değinmiştim kendi bloğumda sen benden daha kapsamlı yazmışsın azına sağlık bu konu gerçekten önemli ve bilinmesi gereken bir konu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz