Disletik Çocuklar Ne Hisseder? Neler Yapabiliriz?

Çoğumuz için, okumak nefes almak kadar kolay bir eylemdir. Ancak, disleksi olan milyonlarca çocuk için, okumak önlerine sürekli akademik ve duygusal zorluklar çıkaran zahmetli bir iştir. Çok zor bir eylem gelir onlara. Bu durumda onların derslerle ilgilenmediğini,tembellik yaptığını düşündürür. Fakat durum hiç de öyle değildir. Disleksi ile okuma deneyimini kafanızda canlandırmak isterseniz, aşağıdaki kodlanmış ifadeyi deşifre etmek için bu ipucunu kullanmayı deneyin.

a=/z/ b=/y/ c=/x/ d=/w/ e=/v/ f=/u/ g=/t/ h=/s/ i=/r/ j=/q/ k=/p/ l=/o/ m=/n/ n=/m/ o=/l/ p=/k/ q=/j/ r=/i/ s=/h/ t=/g/ u=/f/ v=/e/ w=/d/ x=/c/ y=/b/ z=/a/

Bu şekilde okuyor olduğunuzu, tüm gün böyle kelimelere maruz kaldığınızı düşünün. Disleksi olan çocuklar böyle hissediyor işte, tam da şu an sizin hissettiğiniz gibi. Ve bunu her gün her zaman hissediyor.

Disleksi, zeka ile bağlantılı bir durum değildir. Bu bilgi, Yale Üniversitesi’nin araştırmalarına ve disleksi olan başarılı yenilikçilerle dolu uzun bir listeye – Richard Branson, Steven Spielberg, Steve Jobs ve Albert Einstein’ı içeriyor bu liste – dayanıyor. Disleksik birinin ne kadar zeki olabileceği de böylece kanıtlamış durumda. Bu ünlü isimlerin en büyük şansları çevrelerinde kendilerine inanan aileleri ve sevdikleri. Onlar bu sayede muazzam başarılara imza attılar.

 

Gelelim disletik çocukların hangi duyguları hissettiklerine,

Kaygı,  anksiyete disletik çocuklar tarafından yaşanan ve bildirilen en sık yaşanan duygusal bir semptomdur. Disleksi nedeniyle okuldaki ortamları,arkadaş çevreleri onların sürekli hayal kırıklığı ve karışıklık yaşadığı korkulu bir rüya haline gelir. Bu duyguları yaşayan disletikler de tutarsız davranışlar çoğalır.Anksiyete disletik bireyin onları korkutan şeylerden uzak durmasına, neden olur. Disleksi bir istisna değildir. Ancak, çoğu öğretmen ve veliler çocukların tembelliğinden kaynaklı olarak kaçınma davranışı gösterdiklerini düşünürler.

Depresyon
Her disletik depresyonda olmamakla birlikte, öğrenme güçlüğü bu tür çocuklarda üzüntü ve acı duygularını yoğun olarak hissetmelerine ve bu yüzden depresyona girme ile ilgili daha çok risk altında olmalarına sebep olmaktadır. Depresif çocuklar genellikle depresyonda olan büyüklerden daha farklı belirtiler gösterebilirler. Depresif çocuğun uyuşuk ya da üzgün durması pek mümkün değildir. Pasif değildir. Bunun yerine çocuk daha aktif haller içine girebilir veya ağrılı duygularını örtbas etmek için yaramazlık kozunu kullanabilir. Maskeli depresyon durumunda, çocuk mutsuz görünmeyebilir. Ancak, Depresyonda çocuklar ve yetişkinler üç benzer özelliğe sahip olma eğilimindedir:

Birincisi, kendileri hakkında olumsuz düşüncelere, sahip olma eğilimindedirler.
İkincisi, dünyayı olumsuz görme eğilimindedirler.
Son olarak devam eden başarısız bir hayat öngörmektedirler.

Öz görüntü/Benlik algısı
Disletik bireylerin kendilerinin görüntülerine karşı son derece hassas oldukları bilinmektedir. Okulun ilk yıllarında, her çocuk olumlu benlik imajı ve aşağılık duyguları arasındaki anlaşmazlıkları çözmek zorundadır. Çocuklar okulda başarılı olursa, kendileri hakkında olumlu duygular geliştirecek ve hayatta başarılı olmakla ilgili inancı artacaktır. Araştırmalar çocukların benlik algısına dair eğitimlerinin 10 yaşına kadar yapılabileceğini söylemektedir. Bu yaştan sonra, çocuğun olumlu benlik imajını geliştirmeye yardımcı olmak son derece zor olmaktadır. Bu erken müdahale için güçlü bir argümandır.

Öfke
Disleksinin yol açtığı duygusal sorunların çoğu okul veya sosyal ortamlarda hayal kırıklığı yaratır. Sık ​​sık hayal kırıklığı yaşamak öfke üretir. Bu durum, pek çok disletikte görülebilir. Disletik çocuğun öfkesi bariz olarak okuldaki arkadaşlarına ve öğretmenlerine olacaktır.Disletik çocuk ironik bir şekilde anne babasına da öfkelidir. Disletik çocuğun öfkesini en fazla annesine gösterebilir. Bu durum ona yardım etmeye çalışan anne ve baba için çok büyük bir üzüntü kaynağı olur.

Peki neler yapabiliriz? Bu durumda çocukla iyi bir iletişim kurulması gerekir. Öncelikle çocuğun bundan haberdar olması gerekmektedir. Burada aileye büyük iş düşmektedir, çocuğun anlayabileceği dilde ortada bir takım problemlerin olduğu fakat hep birlikte bu sıkıntıların üstesinden gelinebileceği ifade edilmelidir. Bu iletişimin sonunda da ailenin desteğiyle çocuk bu sorunu içselleştirmemiş olur. Bununla beraber ailenin çocukla ciddi olarak güzel zaman geçirmesi gerekiyor, oyun bu dönemde çok çok önemli ve bununla birlikte geçirilen kaliteli zaman söz konusu olduğunda da hastalığın üstesinden gelinebiliyor. Özel bir ilgi gerektiriyor.

Ebeveynlerin evde uygulayabileceği bazı yöntemler vardır ve bunun için uzman olmaları gerekmiyor.

Her gün yüksek sesle okuyun: Çocuğunuz eğer okuma bilmiyor yada etkili okuyamıyorsa ,resimleri bol olan kitaplar tercih ederek evde birlikte okuyun.

Çocuğunuzun ilgisini çeken şeyler bulun: Çizgi romanlar, gizemli öyküler, yemek tarifleri ve spor veya pop yıldızlarıyla ilgili makaleler gibi çeşitli okuma materyalleri sağlayın. Çocuğunuzun okuma düzeyinde olan iyi kitaplar arayın.

Dikkat edin ve not alın: Çocuğunuzu daha yakından izlemek ve davranışları ile ilgili not almak, davranışsal anlamda çalışmaya başlayabileceğiniz kalıpları ve tetikleyicileri ortaya çıkarabilir. Öğretmenler, doktorlar veya çocuğunuza yardım etmek için başvurduğunuz başka biriyle konuşmak isterseniz notlarınız da işinize yarayacaktır.

Çaba harcamasını taktir edin: Çabalarından dolayı ona övgüde bulunun ve herkesin hatalar yaptığını vurgulayın! Çocuğunuzun pratik yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olun ve en küçük ilerlemesini bile taktir edin, ödüller verin teşvikleriniz, çocuğunuzun motivasyonu yüksek tutması konusunda yardımcı olacaktır.

Sesli kitaplar kullanın: Bu tarz kitaplara internet ortamında ulaşabilirsiniz.Görme engelliler için oluşturulmuş kütüphanelerle yazışa bilir durumunuzu anlatarak iletişim kurabilirsiniz. Sözcüklere bakarken bir kitabı dinlemek, çocuğunuzun duyduğu sesleri gördüğü kelimelere bağlamayı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Evinizi disleksi dostu yapın: Çocuğunuzun okumak isteyebileceği en az birkaç kitap veya dergi ile her odada (tuvalet dahil!) Stoklamaya çalışın. Yemek ya da gezi için dışarı çıktığınızda bir kitap alın ve hepinizi tartışabilmeniz için ailenize okuyun. Evde okuma ve yazmayı teşvik etmek için diğer yaratıcı yolları arayın.

Güveni arttır: Çocuğunuzun benlik saygısı ve esnekliğini artırmak için hobileri ve okul öncesi etkinlikleri kullanın. Çocuğunuzun güçlü yönlerini tanımlamak ve oluşturmak için farklı yollar deneyin.

Ev ödevlerini kontrollü bir şekilde azaltın: Disleksi olan çocukların ödev yapmanın getirdiği faydalara ihtiyaçları var ancak, yaşadıkları zorluklar sebebiyle ödevlerini yapmaları diğer akranlarına oranla üç ila beş kat daha uzun sürebilir. Disleksik çocukların başka problemler ya da problemlerin yarısını çözmelerine müsaade edin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz