Dünyada Oynanan Çocuk Oyunları

Çocuk denilince akla en başta gelen şeylerden birisi de tabii ki oyundur. Çocuk nerede olursa olsun,kimle olursa olsun rahatlıkla oyun kurabilir.,oynayabilir. Çoğu çocuğun en sevdiği aktivitedir. Çocuklar oyun ile büyür,öğrenirler.  Dünyanın neresinde olursa olsun çocuklar oyun oynar.  Hatta oyun oynamak için can atarlar. Yani çocuk her yerde çocuktur. Çocukların çeşitli oyunları vardır. Değiştirerek oynarlar. Öğrenirler oynarlar.

Bu yazıda hangi ülkenin çocukları hangi oyunlarla büyür, nasıl oynanır bunlara bakacağız.

1. JAPONYA Büyük Fener Oyunu

Şaşırtmacalı bir oyundur. Oyunda çocuklar daire oluşturacak şekilde yere otururlar. oyun, bir oyuncunun ellerini birbirine yaklaştırarak ”büyük fener” demesiyle başlar. Sonraki oyuncu ellerini birbirinden uzaklaştırarak ”küçük fener” demesiyle devam eder. Yani sırasıyla büyük ve küçük fener derken elleri tam aksi işareti göstermek zorundadır. Oyunun hızlı olması onu oyunu eğlenceli yapan unsur olmasıdır. Şaşırarak sırayı bozan oyuncu, oyundan çıkar.En sona kalan çocuk oyunu kazanır.

2. MEKSİKA Fasulyeleri Yakala Oyunu

Öncelikle bahçede küçük bir çukur kazılır ve çukurdan yaklaşık 2 metre uzağa bir çizgi çizilir. Oyuncular ellerine bir avuç fasulye alır. Herkesin fasulyelerinin sayısının eşit olması gerekir. Oyuncular sırasıyla ellerindeki bütün fasulyeleri çukura atarlar. Sonra herkes çukura atmayı başardığı fasulyeleri toplar ve avucunun üstüne koyar. Fasulyelerin hepsini birden havaya atıp en çok fasulyeyi tutan oyuncu oyunun galibi olur.

3. İNGİLTERE Zıplamak Serbest Oyunu

Oyunda, üçerli yada dörderli gruplara ayrılan oyuncuların her birinin bir numarası vardır. Her takımın 1 numaralı oyuncusu başlangıç çizgisine gelir ve iki ayağını bitiştirerek en uzak mesafeye sıçrar. Sonra her takımın 2 numaralı oyuncusu gelir ve kendinden önceki arkadaşının sıçradığı yeri başlangıç noktası sayarak aynı şekilde sıçrar. Bütün oyuncular birer kere sıçradıktan sonra en uzak mesafeyi katetmiş grup oyunu kazanır.

4. BREZİLYA Horozların Dövüşü Oyunu

Oyuncular ikişerli olarak eşleşirler ve kemerine bir mendil iliştirirler. Oyuncular sağ kollarını göğüs hizasında sabit tutup, sağ ayakları üzerinde zıplarlar. Amaç serbest kalan sol elle rakibin mendilini kapmaktır. Sağ kolunu kullanan ya da sol ayağını yere değdiren oyuncu, oyundan çıkar ya da rakibin mendilini kapan oyunu kazanır. Oyun böyle devam eder.

5. KÜBA Ortayı Bul Oyunu

Bu oyunda duvara ya da duvara yapıştırılan kağıda bir daire çizilir. Ardından çocuklar arasından bir ebe seçilir ve ebenin gözleri bağlanır. Amaç ebenin dairenin ortasına ya da dairenin ortasına en yakın olan yere dokunmasıdır. Ebe oyuna başlamadan önce kendi etrafında 3 tur döndürülür. Oyun başladıktan sonra diğer oyuncular duvarın önünde durarak ebenin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Oyun devam eder.

6. ZAİRE Bana Ayak Uydur Oyunu

Müzikli bir oyun olan ” Bana Ayak Uydur” da oyuncular önce bir lider seçerler ve daire oluşturacak şekilde dizilirler. Lider el çırparak ritim tutarken diğerleri de yavaş yavaş ona katılır. Ritim tutarlar. Sonra lider oyuncu herhangi bir oyuncunun önünde durup, ritim eşliğinde dans yapar. Liderin seçtiği oyuncu dansı başarıyla tekrar ederse yeni lider o olur. Tekrarlayamazsa lider oyuncu yeni bir oyuncu seçer ve dansı tekrarlar.

7. ENDONEZYA Lastik Atlama Oyunu

 

Bizdeki ip atlama oyununa benzemektedir. Ancak ip yerine birbiri içine geçirilmiş lastikler kullanılmaktadır. Genelde kızların oynadığı bu oyunda iki kişi lastiklerin uçlarından tutarlar, diğer kızlar ise sırasıyla atlamaya başlar. Oyunun başlarında lastiğin yüksekliği ayak bilekleri civarındadır. Oyuncular atlamakta başarılı oldukça yükseklik artar. Tecrübeli oyuncular, boyun hizasındaki yükseklikten bile atlayabilmektedir.

8. FRANSA Değiş Tokuş Oyunu

Bu oyunda sandalyelere ve ebenin gözünü bağlamak için beze ihtiyaç vardır. 10 veya daha fazla kişiyle oynanan oyunda, sandalyeler daire oluşturacak şekilde dizilir ve her sandalyeye bir çocuk oturur. Çocuklar 1′ den başlamak kaydıyla hepsi bir numara alır. Ebe sandalyelerin ortasına geçer ve iki numara söyler. Numaraları söylenen iki oyuncu yer değiştirmek zorundadır. Bu yer değiştirme esnasında ebe sandalyeden kalkan iki oyuncuyu yakalamaya çalışır. Yakalanan oyuncu yeni ebe olur.

MAMBA: Eski bir Afrika çocuk oyunu olan mamba adını Kuzey Afrika`da yaşayan zehirli bir yılandan almıştır.

Bu oyunda çevresi çizgiyle sınırlandırılmış bir alan belirlenir, örneğin oyuna katılan yirmi çocuk için 10×10 metrelik bir alan yeterlidir. Tüm çocuklar oyun boyunca alanın içinde kalmak zorundadırlar.

Bir çocuk mamba olarak belirlenir. Mamba yılanı çocukları yakalamaya çalışır, yakalanan çocuk yılanın arkasına geçerek omuzlarına tutunur ve gittikçe uzayan yılan gövdesinin parçası olur.

Sadece yılanın başını oluşturan en öndeki “mamba” çocuk diğerlerini yakalayabilir. Alanın dışına çıkan çocuk oyun dışında kalır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz