Öğrenmeyi Öğrenmek

Öğrenme süreci biz anne karnında iken başlar. Ve biz ölene kadar devam eder. Sadece okulla ilintili olan bir şey değildir öğrenmek. Hayatımızın her alanını kapsar. Bizi hayatta tutabilecek, hayatımızı daha yararlı ve daha güçlü geçirmemize sebep olabilecek güçtedir.

Bugünlerde sıkça bahsedilen bir konu, öğrenmeyi öğrenmek. Bilişimin çığ etkisiyle büyümesinin getirdiği etkilerden biri; uzmanlaşılabilecek alan sayısının artması. (Amerika’da roket fotoğrafçılığı bir uzmanlık alanı)

Alan sayısının fazla olması bir konuda genel bilgiye sahip olunmasını niteliksiz kılıyor. Öğrenciler bir iş ilanı gördüklerinde istenen niteliklerin çok fazla dal içerdiğini görüp çalışma motivasyonlarında kayıp yaşıyorlar. Öğrenecekleri çok konu olduğunu, öğrenebilecek vakitleri olmadığını düşünüyorlar. Planlı çalışma ile zaman daha verimli kullanılırsa öğrenmeleri gereken konuları öğrenecek zamana sahip olduklarını görebilirler.

Öğrenmenin zor olduğunu düşünen ve öğrenmenin kısa yolunu araştıran öğrenciler de var. Eğer kısayol size konunun mantığını anlatmıyor ve uygulamanız için gereken bilgiyi vermiyorsa vakit kaybı olma ihtimali çok yüksek. Peki bir konuyu nasıl öğrenebiliriz?

Öncelikle geçmişte iyi öğrendiğiniz, anladığınız bir dersi ya da bir konuyu ele alın. Onu hangi yöntemle öğrendiniz? Yöntemden kastım öğrendiğiniz konuyu hangi kaynaktan öğrendiğiniz. Bir öğretmen sınıfta mı anlattı? Video eğitim izleyerek mi öğrendiniz? Kitap mı kullandınız? Podcast mi dinlediniz? Bu konu ile alakalı bir seminere mi katıldınız? Burada önemli olan gerçekten iyi anladığınıza ve öğrendiğinize emin olduğunuz konuyu nasıl öğrendiğinizi bulmak.

Bir konuyu öğrendiğinizi anlamanın en kolay yollarından biri öğrendiğiniz konuyu bu konuyla alakası olmayan birine kısa bir sunumla ya da birkaç cümle ile anlatıp anlatamadığınıza bakmaktır. Eğer konuyu çok kısa bir şekilde karşı tarafa anlatabiliyor ve karşı taraf bunu anlıyorsa siz konuyu büyük çapta anlamışsınız demektir.

Eğitim kaynağı seçerken onu oluşturana bakmamız önemlidir.  Eğer anlatıcı konuya hakim, anlatırken uygulama yapmış ve geçmişte bu konuyla alakalı somut projeleri var ise size anlatabilecek yetkinlikte olması kuvvetle muhtemeldir.

Öğrenmeyi öğrenmek irdelenmesi gereken bir konu. Bu sebepten bu konuyu yazı dizisi halinde parça parça anlatmayı planlıyorum. Feynman Tekniğinden, Beynin Ödül Ceza Sisteminden gelecek yazılarda  bahsetmek istiyorum. Görüşmek üzere. İyi öğrenmeler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz