Öğretmenlere İlham Veren Filmler

1. Ölü Ozanlar Derneği (1989)

John Keating, sıkı disiplinli ve ezbercilikten boğulmuş öğrencilerin ufkunu açar. Edebiyatın ve sanatın hayatta insan için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu vurgular. Bir gün derse gelir ve bütün öğrencileri kendi masasının üzerine çıkartır. Ve der ki, “hayata sadece kendi bakış açınızdan bakmayın eğer tepeden bakarsanız sizden farklı olan insanların hayatlarına da dokunabilirsiniz”. Hayatta anı yaşamanın önemini, insanın kendini keşfetme sürecini ve bakış açısındaki farklılıkları ve yenilikleri sunar.

2-Billy Elliot

1984 İngiltere’si… Kuzeyde çalıştırılma metotları nedeniyle koşullarına karşı gelen madencilerin grev yaptığı dönem… Billy Elliot yaşına rağmen olgun, 11 yaşındaki bir çocuktur. Babası ve ağabeyi ile birlikte yapılan grevlere katılmaktadır. Billy, kararlarını tıpkı bir yetişkin kararlılığıyla vermeye çalışmaktadır. Bir gün boks sporunu bırakıp bale yapmak istediğini söyleyince ise ailesi ona karşı çıkacaktır. Ancak Billy’nin yanında onun bu kararını destekleyen insanlar da olacaktır. Stephen Daldry’nin başrolünü Jamie Bell’e teslim ettiği Billy Elliot, 3 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Ayrıca film Jamie Bell ile Julie Waters’a birer BAFTA ödülü getirdi.

3. İki Dil Bir Bavul (2008)

Denizlili Türkçe öğretmeni Emre, şark görevine başlamak için kendisini, Doğu’da bir köyde bulur. İbn-i Haldun: “Coğrafya insanın kaderidir” der. Emre Öğretmen kendini, dilini ve kültürünü bilmediği bir dünyaya yolculuk yapıyordur. Onu, farklı bir coğrafyada, farklı bir kader bekler . Öğrencileri ona, o öğrencilerine yabancıdır. Çünkü öğretmen Kürtçe dilini, öğrenciler ise Türkçe’ye hakim değildir. Bir ders yılı boyunca, öğrencilerine Türkçe öğretmeye ve onlarla iletişim kurmaya çalışır. Filmde, Emre Öğretmen’in hem büyük bir yalnızlık ve yabancılaşma yaşamasını hem de farklı coğrafyaların insanı olsalar da öğrencileriyle birbirlerinin hayatlarına dokunarak birlikte yaşamaya ve birbirlerini anlamaya çalışma süreci anlatılır.

4.Lean On Me

New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lise,şiddet,uyuşturucu ve umutsuzluk içinde debelenmekte. Öğrencilerin çoğu Afro-Amerikan, fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki,mesele belediye başkanına kadar intikal eder. Ortada çok büyük bir sorun olduğu bellidir. Müfettişler başkana sıradışı bir çözüm önerirler: Joe Clark.

 

 

5. Her Çocuk Özeldir

Bir Aamir Khan filmidir. Ishaan, birçok bilim adamınında başına gelen disleksi hastasıdır. Disleksi, bir öğrenme bozukluğudur. Ama ailesi yeterince ilgiyi göstermemiş ve bu yüzden, Ishaan’ı anlamamışlardır. Okulla arasında hep bir problem yaşar. Ama bir gün, okula yeni gelen resim öğretmeni sayesinde bu rahatsızlık fark edilecek ve hayatı değişecektir. Ishaan’ın bu sorunun üstüne giderek, onu anlamaya çalışan ve çözüm üreten öğretmeni hem okul başarısı hem de aile ilişkilerinin iyiye gitmesini sağlayan bir pozisyonda olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz