Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama; çocukların mekaniği ve programlamayı birleştirerek oluşturduğu bir kodlama türü olarak bilinmektedir. Bu eğitimin küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanmasındaki temel amaç, programlama dili öğretilirken çoğu işlem ve kavramlar öğrenciler açısından soyut kalmakta ve öğrencilerin öğrendikleri bilgileri somutlaştırmada zorlanmasıdır. Robotik kodlama bu sürecin somutlaştırılmasını sağlayacak en iyi yaklaşım metotlarından bir tanesidir.

Robotik kodlamayı erken yaşlarda öğrenen çocuklarımız, ileriki yaşlarında bilgisayarı ve bilgisayarlı makineleri istedikleri işleri yaptırabilecekleri gibi bu cihazlara da yeni özellikler ve görevler ekleyebileceklerdir. Geleceğin iş dünyasına da katkı sunmak için genç yaşta çalışmalara başlayacaklardır. Üstelik genç yaşta programlama öğrendikleri için sektörü yönlendirmeyi de başarabileceklerdir.10 yaşına kadar oyuncak ve alternatif yöntemlerle kodlama ve robotikle tanışması sağlanan çocuklar, 10 yaşından itibaren kodlamayı yazılım dili kullanarak yapabilirler. Kodlama mantığına uygun bir şekilde gelişmiş olan zihinleri sayesinde çevresini ve kişileri daha iyi gözlemleyerek ihtiyaçları ve düşünceleri öngörebilirler. Bu sayede de gereksinimleri belirleyip yeni projeler üretmeye, yönetmeye ve uygulamaya başlarlar. 10 yaşına kadar her ne kadar kodlama ve robotik alanında eğitimler almış olsalar da bu yaştan itibaren daha verimli çalışmalara başlarlar. Bu sebeple onlu yaşları, dil kullanarak kodlamaya başlamak için ideal yaşlar olarak belirtebiliriz.

Robotik kodlama, çocukların yazdıkları kodlardan fiziksel olarak bir çıktı elde etmelerini sağlar. Yani bir çocuk kendi yazdığı kod ile bir robotu hareket ettirdiğini görünce yaptığı iş onun için daha da eğlenceli hale geliyor. Bu sayede oyun oynarmış gibi kendini de geliştirmiş oluyor.

Robotik kodlamayı bilgisayar programlamadan farklı kılan yanı, programı yazarken robottaki sensörlerin, motorların ve diğer tüm elektronik devre elemanlarının fiziken nasıl tepki vereceklerini de düşünmek gerekiyor. Böylece çocuğun analiz etme becerileri gelişmiş oluyor.

Robotik biliminin hızla ilerlemesi ve dünyamızın sürekli daha da dijitalleşmesiyle çocukların ve profesyonel düzeyde bu bilimle uğraşmayan insanların robotik sistemleri ve programlamayı öğrenebilmeleri için günümüzde robotik ve kodlama eğitimleri verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz