Teknoloji Öğretme ve Öğrenme Şeklimizi Nasıl Değiştiriyor?

Eğitim sistemimizin reform ihtiyacı var. Çoğu öğrenciye, kendi kendini motive eden yaşam boyu öğrenenler olmayıp, okul sistemini, hızlanan bir değişim dünyasından kurtulmak için gerekli olan beceriler, zihniyetler ve değerler ile ortaya çıkarmazlar. Çoğu öğrenci insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmak için ilham hissetmekten mezun olmaz.

Geleneksel okul müfredatları yüzyıllar boyunca çoğunlukla değişmemiştir ve pedagojide bilimsel temeli yoktur. Kısa vadeli notlara ve bireysel başarılara vurgu yapmaya devam etmektedir.

Gelecek nesillere etkili bir şekilde nasıl eğitim verebiliriz ? Ana akım eğitimi konusunda nelere ihtiyacımız var? Bu soruların cevabı, küçük çaplı değişimleri gerektirmez, aksine bugün var olan genel eğitimin tam bir gözden geçirilmesini gerektirir. Ayrıca, başlangıçta eğitimi nasıl tanımladığımızı değiştirmeyi gerektirir.

Teknoloji zaten öğretme ve öğrenme şeklimizi dönüştürüyor. Dijital sınıflar, küresel çevrimiçi işbirlikleri ve kişiselleştirilmiş öğrenme sadece başlangıçtır. EdTech’teki bu teknolojik eğilimler neye yol açacak? “Eğitim” kelimesi bundan 30 yıl sonra ne anlama geliyor?

On yıl önce, Milenyum Projesi eğitimin bu radikal geleceğini araştırmaya ve Eğitim 2030 adlı çığır açan bir raporu yayınlamaya başladı . O zamandan beri, onların tahminlerini, endişelerini ve çözümlerini görmeye başladık. İşte bazı önemli noktalar.

Entegre Yaşam Boyu Öğrenme Sistemleri

Eğitim, sertifikasyon için belirli bir süre için belirli bir kurumda yaptığınız bir şey olmamalıdır. Bunun yerine, içsel ödüller tarafından yürütülen bir keşif, kendini keşfetme ve kurtuluş yolculuğunun ömür boyu sürmesi gerekir. Etkili eğitim, eğlence dahil olmak üzere günlük deneyimlerimize entegre edilmelidir. Göre Eğitim 2030 raporuna gelecek eğitim “bilgisi, çalışma ve eğlence keyfi sağladığını yaşlılar için programlara doğum öncesi programlardan tüm yaş gruplarında.” Kullanıcılara uygun olarak düzenlenecektir

Gelecekteki işgücünde istihdam edilebilmesi için hayat boyu öğrenme zihniyeti şarttır. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan bir rapor, ilkokul öğrencilerinin gelecekte yapacakları işlerin neredeyse yüzde 65’inin henüz mevcut olmadığını ortaya koydu. Yeni endüstriler sürekli olarak doğar ve bozulma yoluyla ölüyorlar. Gelecekteki işçilerin, ihtiyaç duyulan becerileri kazanmak için çevrimiçi MOOC’leri ve onlara sunulan geniş kapsamlı eğitim kaynaklarını kullanabilmeleri gerekir.

Çok az müfredatın, genç zihni öğrenmeyi ve öğrenmeyi etkin bir şekilde öğrenmeyi öğretmeye odaklandığı trajiktir. Endüstri sonrası dönemde teknolojinin etkisi, kesintinin öngörülemeyen sonuçlarına çevik ve uyarlamalı olmak zorunda olduğumuzu ifade etti. Talep üzerine beceri ve zihniyetler öğrenmek ve yaşamlarımız boyunca artık gerekli olmayanları bir kenara bırakmak zorunda kalabiliriz.

Fazlası var. Bu entegre yaşam boyu öğrenme sistemleri, günümüzde toplumda görülen birçok mutsuzluk ve zihinsel sağlık sorununun çözümünde de kritik öneme sahip olabilir. Tarafından işaret edildiği gibi Eğitim 2030 raporuna bireysel öğrenme süreçlerinin sürekli değerlendirme mutsuz olmasını engellemek için tasarlanmıştır ve “programları daha güzel, sevgi dolu dünya hakkında getirebilir önyargı ve nefreti ortadan kaldırma amaçlı.” Olabilir

Sürükleyici Öğrenme Deneyimleri

Sanal ve artırılmış gerçeklik , öğrenme deneyiminde devrim yaratıyor . Öğrencilerin antik tarihe yolculuk yapmalarını, evrende seyahat etmelerini ve farklı ülkelerdeki müzelerleri ziyaret etmelerini sağlar. Bu tür teknolojilerin en büyük başarılarından biri, öğrenme deneyimini daha çekici, huşu uyandıran ve dönüştürücü hale getirmeleridir. Zihniyetleri değiştirmemize ve sürükleyici deneyimlerle güçlü mesajlar göndermemize izin veriyorlar.

Örneğin, Google Expeditions Pioneer Programı , öğretmenlerin öğrencilerine dünyanın herhangi bir yerinde bir yolculuğa çıkmalarını sağlayacak. Öğretmenler, “öğleden sonra mercan kayalıklarını veya Mars yüzeyini keşfetmek” olsun, öğrencileri sanal alan gezileri konusunda sürükleyebilirler. Bu tamamen sanal bir okulun başlangıcı olabilir mi?

Bu sürükleyici deneyimler, daha hızlı öğrenmeye, daha iyi saklanmaya ve iyileştirilmiş karar vermeye katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Teknolojiyle bütünleştirilmiş olan müfredatın, teknolojinin kendisi kadar önemli olduğunu da belirtmek önemlidir. Zaten hatalı müfredatın sayısallaştırılması için bir nokta yoktur. Sadece sanal gerçekliği uygulamak yeterli değildir — bu teknolojiye uygulanan içerik ve müfredatın yenilikçi olması gerekir. Öğrencileri aldığımız sanal yolculukların gelecek nesillere aşılamak istediğimiz ilgili becerilere, değerlere ve zihniyetlere dayandırılması gerekecektir.

Bilişsel İyileştirme: İstihbaratın İyileştirilmesi

Eğitim giderek bir bilim gibi ele alınmaktadır. Bilim adamlarının zihni, beyni ve öğrenme sürecini daha iyi anladıkları nöroedükasyonun yükselişini görüyoruz. Zihnimizin nasıl çalıştığını anlamaya yönelik bu gelişmeler, öğrenme kapasitemize güçlü etkileri olabilir. Birçok öğretmen, bu bulguları nasıl öğrettiklerini uyarlamak için kullanmaya teşvik edilmektedir.

Bazı uzmanlar, öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini keşfetmek ve böylece öğrenmeyi geliştirmek için biyolojik stratejiler geliştirmek için insan sinapslarının tam bir haritasını çıkarmayı umuyorlar. Bu mekanizmaları anlamak, bilişsel geliştirme ilaçlarının, genetik olarak geliştirilmiş zekanın ve AI cihazlarıyla beyin-makine arayüzleri aracılığıyla bütünleşmenin yolunu açmaktadır.

Bilim kurguya benziyor, ama zaten etkili olmaya başlıyor.

Bu yılın başlarında, ilk çalışma önemli göstermeye bilişsel gelişmeleri bilişsel artırıcı ilaçlar, modafinil ve metilfenidat, satrançta, edilmiş yayınlanan hakemli dergide Avrupa Nöropsikofarmakoloji . Buna ek olarak, İtalya’dan bir uzman ekibi, kullanıcıların deneyimlerine ve tercihlerine göre eğitim deneyimini özelleştirmek için BRAVO adı verilen bir beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışan bir e-öğrenme platformu için bir plan hazırladı .

BRAVO şu anda EEG kulaklıklarında çalışırken, bu teknolojinin beynimize gömülü yapay sinir ağları ile doğrudan entegre olma potansiyeli vardır. Bunun etkileri derindir. Bütün bir alanın bilgisini doğrudan zihninize indirebileceğinizi düşünün. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi doğrudan internete yükleyebildiğinizi hayal edin. Beyninizi talep üzerine yeniden kablolamayı düşünün. Bu bağlamda eğitim ne anlama gelir?

Uygarlık Seviyesi Değişiminde Bir Araç Olarak Eğitim

Bu yeni eğitim tanımını genişleterek, eğitimi sadece kendini geliştirmek için değil, aynı zamanda medeniyet düzeyinde değişim için de bir araç olarak görmeye başlamalıyız. Küresel eğitimde “uygarlık düzeyindeki değişimi” aktif bir şekilde destekleyen Uzman Marc Prensky, çoğumuzun eğitimin ne anlama geldiğini ve ne yapması gerektiğini anlatan güncel bir bakış açısına sahip olduğunu belirtiyor. Bunu, insan zihniyetine katkıda bulunmak için gerekli araçlarla genç akıllara ilham vermek ve güçlendirmek için bir araç olarak kullanmamız gerekir.

çözümlemek-öğrenme-eğitim-reset-Reframe-reimagine-tekillik-üniversite

Bu makalede özetlenen teknolojik araçlar güçlü olabilir ve toplumları daha iyi ya da daha kötüye kullanabileceklerini kabul etmek önemlidir. Sadece bu yeni yetenekler ortaya çıktıkça çoğaltılacak eğitimdeki en büyük sorunlardan biri, evrensel erişim eksikliğidir. Eğitim 2030 raporunda, hükümet organlarının, bu yeni teknolojilerin demokratik ve adil kullanımlarını, birkaç dezavantaj tarafından kötüye kullanılmasına izin vermeden teşvik etmenin yollarını geliştirmeleri gerektiğine işaret ediyor.

Daha da kötüsü, birçok siyasi organ bu yeni eğitim kapasitelerini iktidarlarına yönelik bir tehdit olarak görecek. Aslında, bu tekniklerin bir kısmı, dünyanın çeşitli yerlerinde mevcut rejimleri, ideolojileri ve inanç yapılarını devam ettirmek için yasa dışı olacaktır.

Prensky , “Medeniyetimiz artık değişme sürecindedir” diyor . “Dünyada yeni bir eğitim paradigmasının uygulanmasına yönelik hızlı ve uygun harekete geçen bu yerler, çocukların gelecekte gelişip geliştikleri yerler olacaktır.” Ve insanlığın ilerleyiş yolunda geride kalmayacak yerler.

Kaynak: https://singularityhub.com/2017/10/09/how-technology-is-transforming-the-way-we-teach-and-learn/#sm.001fyrxev1cg5d50pmz2dlthra0on

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz