Yeni Bir Geometrik Şekil Keşfedildi! SCUTOID

Yeni bir geometrik şekil keşfedildi! Bilim dünyası bu haberle çalkalandı.“Yeni geometrik şekil.” Bir şekil nasıl olur da “yeni” olabilir? Tüm şekiller zaten var değil mi? Nasıl olur da bu şekil önceden keşfedilememiş? Evet, ister istemez bu konu düşünmeye teşvik ediyor bizi. Bizim için yeni olan bu şekil aslında doğada her zaman vardı. 

Bu keşif farklı disiplinlerde çalışan insanların biraraya gelmesiyle mümkün olmuş. Bu bilim insanları biraraya gelerek yeni bir şekil bulmuşlar ve adına SCUTOID demişler.

Scutoidler aslında bizim içimizde. Gözümüzün önünde. Derimizdeki hücrelerin şekli. Daha bilimsel konuşmak gerekirse epitel doku hücrelerinin şekli. Biyologlar bu hücreleri ilk kez görmediler tabi ki. Ama şeklini bir türlü anlayamadılar. Mikroskop altında incelediklerinde bu hücrelerin prizma şeklinde olduğunu düşündüler. Fakat daha sonra bu hücrelerin bazı durumlarda farklı bir şekilde biraraya geldiklerini gördüler. Bu kez onların prizma değil de “frustum” şeklinde olduklarını zannettiler. Frustum şeklini bir tarafı kesik bir piramit gibi hayal edebilirsiniz. Ancak hücreler bazen öyle bir birleşip çok sıkı bir doku haline geliyorlar ki bunu ne prizma ne de frustum gibi bilinen şekiller açıklayamıyor. Bunun üzerine Luis Escudero öncülüğünde bu araştırmayı yapan biyologlar matematikçilerle işbirliği yapıp nasıl bir hücre şeklinin bu yapıyı oluşturabileceğini araştırıyorlar. Matematikçiler çeşitli modellemeler yaptıktan sonra “scutoid” şeklinin en iyi açıklamayı yaptığını buluyor. Sonra bazı böcekler ve sineklerdeki hücreler incelenince gerçekten de tam olarak bu şekilde oldukları keşfediliyor.

Prizmayı andırır bir görüntüye sahip fakat prizmanın bir ucunda 5 köşe bulunurken, öbürü 6 köşeye sahiptir: geometrik açıdan garip olan ise Y şeklinde bir ayrım prizmanın köşelerinden birini ikiye ayırarak küçük bir üçgen yaratmaktadır. Buceta, “Ek olarak bulunan şeklin matematikte bile ismi yoktu” diyor.

Araştırmacılar yeni bulgularını bazı böceklerin gövdesinin arka kısmındaki küçük üçgen biçiminde kalkan şeklindeki yapıya benzediği için Scutoid olarak adlandırıyor. Scutoid’in tüm cilt içinde neden var olduğu konusunda, araştırma grubu, bükülmüş prizmanın epitel hücreleri büküldükçe daha enerji verimli bir yapı oluşturduğunu söylüyor. İsminin burdan geldiği söyleniliyor her yerde fakat bu şeklin modellemesini yapan İspanyol matematikçilerden biri ismin daha derin ve gizli bir anlamı olduğunu açıkladı.”Projenin biyolog liderinin adı Escudero. Latince karşılığı “escudo.” İşte biz de aramızda şakayla karışık “escu-toids” demeye başladık. Sonra da bu şekil için başka bir isim düşünemez olduk.” diyor İspanyol matematikçi. Yani bu biyolog da kendi ismini vermiş bu yeni şekle.Bu keşif yapılmasaydı nasıl yapay doku üretecektik? Üreteceğimiz dokudaki hücreleri prizma gibi yapsak muhtemelen dağılıp gideceklerdi. Çünkü bu karmaşık şeklin en önemli özelliği, hücreleri çok sıkı ve aynı zamanda esnek bir şekilde biraraya getirmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz